Kontakt

Piešťany město zdraví

Piešťany byly odjakživa pojmem lázeňské léčby revmatických nemocí a onemocnění pohybového aparátu, o léčivém piešťanském bahně slyšel snad každý. Jejich sláva sahá hluboko do historie. Už na sklonku 19. století byly jedním z center společenského dění, kde se setkávala smetánka rakousko-uherské monarchie. Populární byly i v meziválečném období, kdy je navštívily snad všechny osobnosti nové republiky. Socha uzdraveného pacienta lámajícího berlu, která je ve znaku města i lázní Piešťany, se tak stala symbolem.

A jaká je situace a realita Piešťan dnes, po rozdělení Československé republiky? Buďme upřímní. Po vytvoření hranic už není Slovensko ani v médiích zdaleka tak často zmiňováno jako dříve. Počet českých pacientů se v uplynulých letech výrazně snížil. Jako by bylo zapomenuto, že blahodárné přírodní zdroje Piešťan jsou v Evropě i ve světovém měřítku zcela unikátní a léčebně nenahraditelné. Léčí se tedy v Piešťanech jako dříve?

Právě na takové otázky dostali odpovědi všichni, kteří zavítali 22. února do Slovenského institutu v Praze. Lázeňská agentura Thermia Praha zde uspořádala pro zástupce státních orgánů ČR, lékařskou obec, Unii fyzioterapeutů ČR, média a další zájemce prezentaci pod názvem Piešťany-město zdraví.

Město Piešťany reprezentovaly viceprimátorka Ing. Eva Pobjecká, a vedoucí kanceláře Mgr. Drahomíra Moretová. Slovenské léčebné lázně Piešťany a.s. byly zastoupeny šéflékařem lázní MUDr. Jaroslavem Mikulou, Ing. Danielem Kullou a Mgr. Janou Obertovou.

Všechny přítomné potěšila pohotovost a lehký vtip moderátora, jímž byl Václav Upír Krejčí, dlouholetý klient agentury Thermia Praha, kterou zastupoval její majitel a fyzioterapeut Vladimír Ščípa.

Je těžké vybrat z této prezentace všechny zajímavé momenty. Proto zmiňme jen ty hlavní.

V Piešťanech se léčí stále kvalitně a na špičkové světové úrovni. Poslední novinkou je umělá solná jeskyně, která působí na léčbu dýchacích obtíží a celkovou regeneraci organismu.

Piešťany vykročily do 21. století s ambiciózním programem stát se nejlepšími lázněmi v Evropě. Management si je velmi dobře vědom, že ani špičková léčba a ubytovací služby na vysokém standardu tomuto cíli nebudou stačit. Proto byl na lázeňském ostrově zahájen provoz zbrusu nového golfového hřiště mezinárodních parametrů. Kromě hráčů se zelenou kartou zde mohou za velmi výhodných cenových podmínek, nebo i zdarma v rámci lázeňského programu trénovat golfovou techniku i lázeňští hosté, kteří třeba ještě nedrželi golfovou hůl v ruce. O vztahu Piešťan k české klientele svědčí i název hlavního místního golfového turnaje, jenž byl pojmenován po Janu Masarykovi.

Lázně se zaměřují v tvorbě nových programových balíčků na všechny věkové a zdravotní kategorie klientů – od zdravotních pojišťoven po samoplátce. Zajímavé a účinné jsou programy pro seniory, rodinné lázeňské pobyty, zkrášlovací programy pro ženy i krátkodobé víkendové relaxy s možností báječného plavání v areálu na Kúpelnom ostrove a odpočinku v minerálních a bahenních koupelích nebo zábalech. Tyto nejznámější piešťanské procedury tvoří základ individuálních vícedenních komplexních léčebných programů, které jsou profilovou činností lázní. Hlavní lázeňský lékař MUDr. Mikula dokázal ve své odborné přednášce srozumitelně vysvětlit i laické části účastníků, jak vlastně piešťanské přírodní léčebné zdroje a procedury působí na organismus. Poučení z toho plyne jednoduché. Léčba kratší než deset dnů nemá potřebný efekt. Kratší pobyty jsou naopak vynikající pro prevenci, regeneraci sil a intenzivní relaxaci.

Na první pohled je tedy vidět, že Piešťany neusínají na vavřínech minulosti. Škoda, že není dost místa pro popis vynikajícího kulturního a společenského programu města v průběhu roku a rozvojových akcí na podporu a obohacení lázeňského života. Za všechny zmiňme například výstavu „Socha Piešťanských parkov“.

Ale to už se prezentace chýlila ke konci, Václav Upír Krejčí prohodil poslední bonmot a pozval všechny za rok na příští prezentaci. Aniž by si to někdo uvědomil, zrodila se ten studený večer uprostřed historického centra starobylé Prahy tradice, v níž se setkává krása a zdraví přírodní léčby malebného Pováží s milými přáteli. A proto přijďte příště i vy, anebo se raději vydejte za zdravím a odpočinkem rovnou do Piešťan!

Piešťany na vás čekají se svou pohostinnou přítomností, například prostřednictvím pořadatele prezentace, lázeňské cestovní agentury Thermia Praha. Její webové stránky jsou pro vás stále k nahlédnutí na www.thermiapraha.cz, nebo napište na info@thermiapraha.cz nebo thermia@centrum.cz, či zavolejte na tel.: 721 517 883. Agentura vám zajistí jakýkoliv pobyt v Piešťanech podle vašeho individuálního přání. A pozor, za stejnou cenu, jakou účtují přímo lázně, navíc v kurzovním přepočtu na Kč.

Blanka Kalenská