Rajecké Teplice

Rajecké Teplice

Lázeňské městečko Rajecké Teplice leží v údolí Rájčanky pod výběžky Strážovských vrchů. Obec vznikla u lázní, nejstarší zmínka je z r. 1376. Z tohoto roku pochází první spolehlivé svědectví o existenci Rajeckých Teplíc v podobě listiny uherského králeLudvíka Velkého

Od 13. stol. jsou Lázně Rajecké Teplice známé svými minerálními prameny — termální hydrouhličitano-vápenato horečnatá voda o teplotě 39 °C. První písemná zpráva o lázních je z r 1413. První lázeňské objekty a sál byly postaveny až v 18. stol.

Léčebně se v Rajeckých Teplicích využívají vývěry hydrouhličitanových, vápenato-hořčíkových, hypotonických minerálních vod, které tu vyúsťuji v pěti pramenech s teplotami od 37°C do 39°C. Pocházejí pravděpodobně z vápencových a dolomitických souvrství Malé Fatry a vystupují na tektonickém zlomu, který probíhá kolem západního okraje Rajecké doliny, z hloubky asi 1500 metrů. Dalším přírodním léčivým prostředkem je rašelina.

Významných činitelem komplexní lázeňské léčby je – vzhledem k indikačnímu zaměření – klima. Při nadmořské výšce 420 m.n.m. mají velmi mírné a dost teplé a vlhké klima. Průměrná roční teplota je 7,3°C.

V Lázních Rajecké Teplice se léčí nemoci pohybového ústrojí a nemoci nervové a duševní. Klienti mohou navštívit areál s bazény s termální vodou, sauny, uhličité koupele, oxygenoterapii, perličkové koupele, whirlpool, parafínové zábaly, solux, masáže, kosmetiku, fitness.

Hostům lázní je k dispozici kromě jiného rozsáhlý lázeňský park přecházející v lesopark a moderní termální koupaliště.

Kontakt