Turčianské Teplice

Turčianské Teplice

Nejstarší písemná zmínka o teplé vodě - (Aqua Calida) na místě dnešních Turčianskych Teplíc pochází z roku 1281. Jedinečná termální voda v bazénech a vanových koupelích vyvěrá z podloží pohoří Veľké Fatry a Kremnických vrchů. Za sekundu vyvře na povrch sedmi prameny 30 l sírano-hydrouhličitanové vápenato-hořečnaté hypotonické vody s obsahem více než 1 500 mg rozpuštěných minerálních látek v 1 litru.

Sírany, hydrouhličitany, vápník, hořčík, železo a další působí léčivě na množství chorob. Pro vysoký obsah vápníku hořčíku a fluóru je turčianská minerální voda výborná i na pitné kúry, které působí proti osteoporóze a mnoha typům ledvinových potíží, při žlučníkových a střevních obtížích. Při pitných kúrách se podávají i turčanské minerálky Budiš, Fatra a Fatra Extra.

Bohatě mineralizovaná termální voda turčanských lázní má prokazatelně léčivé účinky na choroby pohybového aparátu, urologické, nervové a gynekologické onemocnění. Teplota termální vody turčanských pramenů se pohybuje od 38 ş C do 47 ş C. "Modrý bazén" je například výjimečný tím, že je postaven přímo na prameni.

Kontakt